محمدرضا فهیمی
بازاریابی محتوا

تولید محتوا ، شروع یک ماجرای هیجان انگیز

چرا تولید محتوا ؟

تولیدمحتوا رو با توضیحی متفاوت بشناسیم | Content creation

واژه تولید محتوا در ظاهر یک واژه نو و جدیده اما در واقعیت قدمتی به اندازه حضور انسان از بدو تولد داره. بسیاری از ما فعالیت های کاری روزانه ای داریم که شاید حتی اسم تخصصی اون شغل رو هم نمیدونیم. به این دلیل که یا شغل مورد نظر هنوز سر و شکل مناسب و صحیحی از نظر جایگاه در بیزینس و حتی اجتماع پیدا نکرده یا به عنوان یک استعداد شاید کشف نشده در وجود کسی نمود پیدا می کنه.

واژه تولید محتوا در عین سادگی نوشتاری! برای خیلی ها در عمل گنگ و مرموزه! اینکه این عملیات تولید محتوا از کجا شروع میشه؟ به کجا ختم میشه و در مسیر چه فاکتورها و خصوصیاتی برای سنجش عملکرد باید بررسی بشه.

با یک مثال ساده این تفاوت واژه های تخصصی رو بررسی کنیم. فرض کنید شما قراره شغل حسابداری رو انتخاب کنید. انواع و اقسام کتابها، آموزگاه های حسابداری، رشته دانشگاهی و مشاورین حسابداری در دسترس شماست. چون این تخصص یک شغل شناخته شده هست با مسیری کاملا روشن. سالها افراد زیادی روی این موضوع پژوهش انجام دادن و به صورت قانون در کتاب قوانین نوشته شده و واژه حسابداری یک واژه جا افتاده و شناخته شده برای همه ماست. اما تولید محتوا برای ما دقیقا اول این مسیر قرار داره و به دلیل ماهیت و نوعش نمیتونه با شغل هایی مثل حسابداری، معماری، دکتری،  و… مقایسه بشه.

تولید محتوا، چتری بر روی چندین تخصص

تنها همین دلیل کافیه تا متوجه بشیم تولیدمحتوا دارای مفهومی چتریه که عوامل تخصصی زیادی رو در برمیگیره. پس جواب این سوال که من علاقه به تولیدمحتوا دارم و میخوام درسم رو با این تخصص دنبال کنم عملا منتفی و غیرممکنه. جدا از اینکه نیاز به مجموعه ای از چندین تخصص داره، سازوکار مشخصی از جایگاهش تعریف نشده.

تفاوت اینجا به وجود میاد که خب تولیدمحتوا پس میتونه مثل شغل هایی مثل کلیدسازی باشه! رشته دانشگاهی نداره ولی میشه تخصصی یادگرفت اما به نظر من این تعریف هم اشتباهه چون محتواسازی و بازاریابی محتوا عملا در حال تبدیل شدن به یک عنوان شغلی تخصصیه که شرکت ها در حال استخدام  افراد با این تخصص هستند و هر روز به فاکتورهای تخصصی قابل پذیرش لیست استخدام، فیلد جدیدی برای تولیدکننده محتوا اضافه میشه مثل: داشتن تخصص حرفه ای مثل دیجیتال مارکتینگ، توانایی کار با پلتفرم های تولیدمحتوا، سابقه شغلی و …

Content-02

چرا تولید محتوا انتخاب من برای یک شغل تخصصی بود ؟

من از تخصص های روی کاغذ عبور کردم و زمانی که خودم رو پیدا کردم متوجه شدم در حال خلق پیام هایی در قالب های مختلف هستم که به مخاطب برای شناخت بیشتر و ارتباط نزدیکتر کمک میکنه. درگیری من با پروژه های اجرایی غیرکلان مثل عکاسی، ساخت کلیپ های بدون پیام مستقیم تبلیغاتی و نوشتن متونی برای ارتباط بیشتر کسب و کار با مخاطب باعث شد نگاهم به این حرفه علمی تر و تخصصی تر باشه. تا اینکه واژه بازاریابی محتوا و تولیدمحتوا با فعالیت کاری من گره خورد و عمیقا علاقه زیادی به این فیلد تخصصی دارم.

تولیدمحتوا برای من یک پروسه هیجان انگیز و پرچالشه که باعث شده نگاه حرفه ایم به بسیاری از مسائل اقتصادی، اجتماعی و فردی تغییر کنه. دلیلش هم مشخصه، ارتباط نزدیک من با مخاطب به واسطه تولید محتوا.

با این حال در حال حاضر توضیح شغل تخصصیم به بسیاری از افراد سخت، دشوار و طاقت فرساست! و در نهایت با واژه خب بگو عکاسی، بگو متن مینویسی و … رو به رو میشم که در کنارش مگه اینم شغل تخصصیه مواجه میشم. این هم قسمت ماست!

مطالعه این مقاله پیشنهاد میشود : بروزرسانی 2019 اینستاگرام، محدود کردن قلدری مجازی

بازاریابی محتوا

از همان زمانی که هر فروشنده و بازرگانی نکات مثبت محصولش و یا نحوه استفاه مناسب اون رو در اختیار خریداران و یا مخاطبین هدف قرارداد، بازاریابی محتوا جریان پیدا کرد و شکل گرفت. اما به دلیل شرایط کنونی و گسترش پلتفرم های ارتباطی آنلاین هزینه های تولید محتوا کاهش و سرعت انتشار محتوا افزایش پیدا کرده. به همین دلیل شنیدن واژه بازاریابی محتوا برای ما تازگی داره. نایکی فروش امروز کتونی های رانینگ رو مدیون بازاریابی محتوایی هست که سال ها پیش انجام داد.

در حال حاضر بازاریابی محتوا یکی از مجموعه های دیجیتال مارکتینگ، نقش پرقدرتی رو برای دیده شدن برندها، سودهی به مسیر مخاطب و تشکیل کلونی های هواداران برند رو ایفا میکنه.

نظر شما چیه ؟ آیا این تخصص فراگیر امروزی میتونه تکامل پیدا کنه و جایگاه متفاوتی رو در آینده داشته باشه ؟

1 دیدگاه

  1. ممنون جناب فهیمی
    مطلب جالبی بود. علاقه‌مندم بیشتر راجع به تجارب‌تون در این راه (از ابتدا تا کنون،‌ طبقه بندی شده به ترتیب گذشته تا امروز) بخونم چرا که شما رو در این تخصص موفق می‌دونم و تجارب یک شخص موفق برای من بسیار ارزشمنده.

    1. جناب نیکنام عزیز از لطف شما ممنون و سپاسگذارم. تلاش میکنم این اتفاق رخ بده و بتونم با برنامه ریزی تجارب کوچیکی که دارم رو در قالب بلاگ منتشر کنم . سپاس

پاسخی بنویسید